Pokochaj swoje serce!

Niewydolność serca to najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju — umiera na nią co dziesiąty Polak. Spośród osób w 40. roku życia co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta zachoruje na niewydolność serca.Razem z nami dowiesz się więcej o na temat tej śmiertelnej choroby, co pozwoli Ci podjąć skuteczne kroki w celu ochrony siebie i swoich bliskich. Dołącz do naszej akcji! Zadbaj o siebie i swoją rodzinę!

Dla zdrowia

Czym jest niewydolność serca?

Niewydolność serca to stan spowodowany nieprawidłową strukturą lub nieprawidłowym funkcjonowaniem serca.

Najczęściej wynika z uszkodzenia mięśnia sercowego lub jego zastawek. Mięsień sercowy traci możliwość przepompowywania odpowiedniej do zapotrzebowań organizmu ilości krwi. Co za tym idzie, narządy nie otrzymują wystarczającej dla prawidłowego funkcjonowania dawki tlenu i składników odżywczych, czyli wszystkich substancji, które krew transportuje. Zmniejsza to znacznie wydolność wysiłkową organizmu.

Szacuje się, że w Polsce taki typ niewydolności serca dotyczy około 3,2% populacji (1,24 miliona osób).

Ze względu na czas trwania i szybkość narastania objawów wyróżniamy:Przemijającą niewydolność serca – objawy występują w ograniczonym przedziale czasowymPrzewlekłą niewydolność serca – objawy trwają przynajmniej 4 tygodnieOstrą niewydolność serca – gwałtowne pojawienie się lub pogorszenie już istniejących objawów przedmiotowych i podmiotowych, stan wymagający pilnej hospitalizacji i natychmiastowego podjęcia czynności medycznych

Ze względu na upośledzoną czynność hemodynamiczną mięśnia sercowego wyróżniamy:Skurczową niewydolność serca (wspomniane 1,24 mln osób)Rozkurczową niewydolność serca (szacowane na dodatkowe 10 mln osób w Polsce)

Ze względu na dominujący zespół objawów zastoju w krążeniu małym lub dużym wyróżniamy:Prawokomorową niewydolność sercaLewokomorową niewydolność sercaObukomorową niewydolność serca

How often

Jak często występuje niewydolność serca?

Liczba chorych z niewydolnością serca rośnie. Szacuje się, że w ostatnich dekadach zwiększyła się ona dwukrotnie. Niektóre fachowe źródła mówią wręcz o epidemii niewydolności tego narządu.Chociaż postępy w farmakoterapii i liczne nowe leki pozwalają zarówno na wydłużenie życia chorych, jak i na znaczną poprawę jego jakości, w Polsce liczba hospitalizacji spowodowanych zaostrzeniem omawianej choroby jest jedną z najwyższych w Europie.Należy także zaznaczyć, że częstość występowania niewydolności serca zależy od wieku. I tak w ogólnej populacji jest to 1-2%, ilość pacjentów po 75 roku życia jest jednak znacznie wyższa, natomiast w przedziale wiekowym 70-80 lat jest to nawet 20% pacjentów.Dane epidemiologiczne z różnych źródeł są nieco rozbieżne, na ich podstawie możemy powiedzieć, że w Polsce na niewydolność serca typu skurczowego cierpi około 1,24 miliona osób.

Objawy niewydolności serca

Razem o zdrowiuOmdlenia
Razem o zdrowiuObrzęki wokół kostek nóg
Razem o zdrowiuDuszność w czasie wysiłku fizycznego
Razem o zdrowiuŚwiszczący oddech i kaszel
Razem o zdrowiuZmęczenie i spadek tolerancji na wysiłek fizyczny
Razem o zdrowiuNapadowa Duszność NocnaBudzi pacjenta ze snu mniej więcej po 2-3 godzinach i znika po jakimś czasie, gdy chory usiądzie
Razem o zdrowiuOrthopnoëUczucie duszności, jakie odczuwa się po 1–2 minutach od położenia się, znika po kilku minutach, kiedy się wstanie lub usiądzie.
Razem o zdrowiuSzybki wzrost wagi ciała, wodobrzusze, często również utrata apetytu

Niewydolność serca a inne choroby - przyczyny niewydolności

Niewydolność serca mogą wywołać:

Choroba niedokrwienna serca

(znana jako choroba wieńcowa czy w nowszej nomenklaturze - przewlekłe zespoły wieńcowe), której następstwem bywa zawał mięśnia sercowego (w nowszej nomenklaturze – ostry zespół wieńcowy); oba te czynniki mogą doprowadzić do niewydolności serca

Wady zastawek serca
Cukrzyca
Kardiomiopatie

Schorzenia spowodowane patologiczną przebudową mięśnia sercowego

Przewlekłe choroby płuc

(np. POCHP), nadczynność tarczycy, ciężka niedokrwistość

Nadwaga i otyłość
Stosowanie niektórych leków
Zapalenie mięśnia sercowego

występujące nawet u bardzo młodych ludzi, np. w wyniku infekcji wirusowej, bagatelizowania objawów grypy, paragrypy i innych zakażeń, a nawet, o czym wie mało osób, powikłań bakteryjnych np. nieleczonej próchnicy zębów

Radioterapia guzów śródpiersia
Chemioterapia wielu nowotworów
Nadciśnienie tętnicze

Leczenie niewydolności serca

Przewlekła niewydolność serca jest chorobą postępującą. Leczenie ma charakter objawowy, spowalniaj rozwój choroby i poprawiaj komfort życia pacjenta, nowoczesne leki i technologie lecznicze przedłużają również życie i zmniejszają ryzyko zgonu w tej jednostce chorobowej.

Odpowiednia farmakoterapia i eliminowanie negatywnych czynników wpływających na rozwój choroby może przynosić pozytywne efekty.

Niezwykle istotne są: kontrola ciśnienia tętniczego krwi, glikemii, stężenia lipidów we krwi, rzucenie palenia, pozbycie się nadwagi i utrzymywanie prawidłowej masy ciała, właściwe odżywianie, aktywność fizyczna.

Leczenie chirurgiczne stosuje się w przypadku, gdy przyczyną niewydolności są anatomiczne wady serca.

Niekiedy konieczne jest wszczepienie elektrody stymulującej i wspomagającej czynność elektryczną serca lub kardiowertera-defibrylatora, a w najcięższych przypadkach -wszczepienie sztucznych komór lub przeszczep serca.

Razem o zdrowiuFarmakoterapia
Razem o zdrowiuPompy wspomagające
Razem o zdrowiuWszczepienie elektrody lub kardiowertera
Razem o zdrowiuPrzeszczep serca

Zalecenia dla chorych z niewydolnością serca

Przebywanie pod stałą opieką lekarza prowadzącego
Przebywanie pod stałą opieką lekarza prowadzącego

Regularne wizyty w celu kontroli stanu zdrowia i jego zmian.

Rezygnacja z palenia tytoniu
Rezygnacja z palenia tytoniu
Świadome planowanie podróży
Świadome planowanie podróży

Tak, aby uwzględnić czas na odpoczynek i dostosowanie się do warunków panujących w miejscach docelowych.

Samokontrola
Samokontrola

Obserwowanie własnego samopoczucia oraz jego zmian, w razie niepokojących objawów szybka konsultacja z lekarzem.

Kontrola masy ciała
Kontrola masy ciała

Zapobieganie zarówno nadwadze, jak i niedożywieniu, co jest możliwe, zwłaszcza że niewydolności serca może towarzyszyć utrata apetytu, a niedobory pokarmowe źle wpływają na stan serca, przyczyniają się również do zmniejszenia odporności i do podatności na powikłania poinfekcyjne, które powodują m.in obniżenie funkcjonowania mięśni, w tym mięśnia sercowego

Ograniczenie spożycia soli
Ograniczenie spożycia soli

Należy pamiętać o znacznej zawartości soli w gotowych daniach przekąskach, sosach, wędlinach, serach; dobowa dawka soli nie powinna przekraczać 2 g (1 łyżeczka to około 6 g).

Regularna aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna

Dostosowana do stanu zdrowia i zaleceń lekarza prowadzącego.

Szczepienie się
Szczepienie się

Przeciw grypie, pneumokokom i wirusowi SARS-CoV-2

Kontrola ilości spożywanych płynów
Kontrola ilości spożywanych płynów

Właściwe nawodnienie organizmu jest niezbędne, jednak zbyt duża ich ilość może pogłębiać zastój krwi poprzez zwiększenie jej objętości, zatem optymalna ilość to 1,5 do 2 litrów na dobę ze zwiększeniem ilości w wypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów czy narażenia na wysokie temperatury.

Zadbanie o właściwą ilość i jakość snu
Zadbanie o właściwą ilość i jakość snu
Przestrzeganie odpowiedniej diety, lekkiej ale pełnowartościowej
Przestrzeganie odpowiedniej diety, lekkiej ale pełnowartościowej

lekkiej ale pełnowartościowej, unikanie nadmiernej ilości tłuszczów zwierzęcych i cukru, spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, ryb; w diecie należy również uwzględnić zalecenia dietetyczne dla chorób współistniejących

Konsultacja merytoryczna

Krzysztof J. Filipiak
Prof. dr hab. n. medKrzysztof J. Filipiak
InstagramInstagram

JM Rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Specjalista w zakresie kardiologii, interny, hipertensjologii i farmakologii klinicznej. Autor lub współautor ponad 500 publikacji z zakresu medycyny indeksowanych w bazie MEDLINE oraz cenionych podręczników medycznych. Były Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i były redaktor naczelny pisma „Kardiologia Polska”. Aktualnie Prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – Medycyna XXI. Sklasyfikowany na 6. Miejscu tegorocznej Listy Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie tygodnika “Puls Medycyny”.

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca, niewydolności serca i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Szczególne obszary zainteresowań to ciężka hipercholesterolemia, farmakoterapia kardiologiczna, hipertensjoonkologia.

Posiada prestiżowy europejski tytuł – FESC – Fellow of European Society of Cardiology, przyznawany kardiologom, którzy wykazali się wybitnymi dokonaniami klinicznymi, badawczymi, organizacyjnymi lub edukacyjnymi na terenie Europy.

Ambasadorzy Kampanii

Instagram - medreamm
medreammInstagramInstagram
Instagram - lekarsko
lekarskoInstagramInstagram
Instagram - panpielegniarka
panpielegniarkaInstagramInstagram
Instagram - nursegram.pl
nursegram.plInstagramInstagram
Instagram - gilbert.kolbe
gilbert.kolbeInstagramInstagram
Instagram - doktormagda
doktormagdaInstagramInstagram
Instagram - gini.gina
gini.ginaInstagramInstagram
Instagram - siostrabozenna
siostrabozennaInstagramInstagram
Instagram - wczepkurodzona
wczepkurodzonaInstagramInstagram
OrganizatorMEDizzy
Akcje wspierają
Dla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - PartnerDla zdrowia - Partner